piątek, 30 sierpnia 2013

[18] Ellen Alpsten - CarycaAutor: Ellen Alpsten
tytuł: Caryca
tytuł oryginału: Die zarin
wydawnictwo: Sonia Draga
data wydania: 14 września 2011
ISBN: 978-83-7508-374-3
liczba stron: 544

OPIS WYDAWCY

Fascynująca historia niewiarygodnego awansu Marty Skowrońskiej, córki chłopa pańszczyźnianego z Inflant, która została pierwszą sprawującą realną władzę carycą Rosji. Towarzyszyła Piotrowi Wielkiemu w niezliczonych kampaniach wojennych i urodziła mu tuzin dzieci, godząc się z przedwczesną śmiercią większości z nich. Walczyła o Piotra, kochała go i oszukiwała – caryca Katarzyna była kobietą o niezwykłej sile.
Doskonały portret psychologiczny prostej, ale bardzo inteligentnej, gotowej na wszystko i sprytnej kobiety, która różnymi trikami przez ponad dwadzieścia lat trzymała u swego boku najpotężniejszego władcę Rosji, tylko pozornie pozostając w cieniu.


Gdy niedawno dostałam stos książek w oczy rzucił mi się właśnie ten tytuł i wiedziałam że "Caryca" będzie pierwszą z książek do przeczytania. Opasłe tomisko nie odstraszało, a wręcz przeciwnie elektryzowało myślą "co tam może być". Raz, dwa pokonałam wszystkie przeciwności i zasiadła z kubkiem herbaty do książki.

Początek mnie wciągnął  i kompletnie pochłonął, jednak im dalej tym było gorzej. Opisy seksu, hucznych zabaw i pijaństwa na co drugiej stronie sprawiły, że poczułam niesmak i znużenie. Ileż można czytać o tym samym? Dodatkowo sam styl autorki pozostawiał wiele do życzenia, przez co niektóre fragmenty mnie męczyły mnie do tego stopnia, że musiałam odkładać książkę i robić sobie przerwy. 

Jednak gdy pominiemy powtarzające się sceny, dostajemy ciekawy obraz prostej córki chłopa pańszczyźnianego, która stała się żoną wielkiego cara, a po jego śmierci stała się pierwszą koronowaną carycą. To obraz XVIII-wiecznej Rosji pełnej sprzeczności, reform  i wojny. Obraz pokazujący różnicę między biedotą a bogatymi, między kobietami a mężczyznami. To książka ukazujące inne niż wiedza zdobyta w szkole oblicze Rosji. 

Dlatego uważam, że warto sięgnąć po egzemplarz "Carycy", bo może właśnie do nas trafi ta biografia i zmieni sposób postrzegania Rosji za czasów cara.


6/10

3 komentarze:

 1. po tym, jak napisałaś o hucznych zabawach etc. nasunęło mi się skojarzenie z romansami historycznymi ;) i nawet po okładce przypomina mi się ten typ ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny blog i pod względem graficznym i treściowym. Podoba mi się Twój styl pisania. ;)
  Dodaję do obserwowanych i zapraszam do mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka, tytuł, tematyka... wszystko dla mnie idealne! Musze sięgnąć po tę pozycję:)

  OdpowiedzUsuń